Header image

Akende lisatarvikud

Klaaspaketi sisene dekoratiivliist

Eemalt vaadates ei saa ebaporfessionaalne silm väga lihtsalt aru, kas dekoratiivliist on klaaspaketi sees või klaasipinnale kleebitud. Lähemalt vaadates on siiski erinevus nähtav. Eeliseks on klaasipinna lihtsam puhastamine, puuduseks visuaalne väljanägemine võrreldes pinnapealse liistuga.

Klaaspaketi pinnale kleebitud dekoratiivliist (iluliist, prosspulk)

Tegu on lihtsa ja soodsa lahendusega, mis tekitab akendele soovitud üldmulje. Kaugemalt ja otse aknale vaadates ei ole nähtav, kas liist on klaaspaketti läbiv (traditsiooniliselt jaotasid prosspulgad välimistel aknaraamidel aknaklaasi kaheks) või siis mitte. Samas lähedalt ja küljelt vaadates on näha, et liist siiski ei ole läbiv ja see on klaasile kleebitud, kuna näha on välimise liistu liistualune liimteip. Puitakende puhul ei jää tulenevalt puidu eripäradest (liistu aluspind ei ole nii sile) dekoratiivliistude liimimise lõpptulemus nii veatu kui nt. PVC- või alumiiniumdekoratiivliistude klaasile liimimise korral. Seetõttu soovitame puitakende puhul tellida klaaspaketi sisesed „duplex“ täiteliistud, mis varjavad välimise liistu liimteibi alumised pinnad. Dekoratiivliistu lahendus koos „duplexliistuga“ tekitab optilise efekti, kus küljelt klaasi vaadates jääb mulje, et klaaspakett on dekoratiivliistu kohalt kaheks jaotatud. Tegelikult on tegu täiteliistuga klaaspaketi sees.

Klaaspakett vahepostiga

Selle lahenduse korral jagatakse klaaspaketid kaheks. Miinuseks on see, et vahepostid on suhteliselt laiad (vt vahepostide ja dekoratiivliistude mõõtude tabel). Seega kui on soov saada kitsamat klaaspaketi jaotust, tuleks valida klaasile kleebitavad dekoratiivliistud koos duplex täiteliistudega.

Tuulutusklapid ehk tuulutusventiilid

Kuna tänapäeva aknad on väga tihedad ja tihendite vahelt õhku sisse ei lase, siis uusi aknaid paigaldades tasub mõelda ka ruumide ventilatsioonile. Rehpol kasutab peamiselt Biobe tuulutusklappe, aga vajadusel saame kasutada ka teisi turul leiduvaid ventilatsiooniklappe.

Tuulutusklappidele saab lengi sisse lisaks paigaldada ka mürasummutid, mis liiklustihedates piirkondades kindlasti õigustavad ennast.

Klaas

Aknaklaaside kõige tähtsam roll on tagada soojus- ja müraisolatsioon. Klaaspakett koosneb harilikult kahest või kolmest klaasist, mis on omavahel seotud alumiinium-, roostevaba-, plastik- või komposiitmaterjalist vaheprofiiliga. Lisaks tavalistele klaasidele on võimalik tellida päikesekaitse, tooneeritud, karastatud, mürasummutus, lamineeritud jne. klaase

Kirgas klaas ehk „float-klaas“ on täiesti tavaline ilma lisaomadusteta klaas

Selektiivne ehk „energiasäästuklaas“ on madala emissioonivõimega klaas, mille pinnale kantud väga õhuke metallikiht laseb läbi päikese lühilainelist kiirgust, kuid takistab infrapunasel kiirgusel ruumist väljumast. Uuringute järgi vähendab kattekiht ruumi soojuskadu kuni 70%.

Päikesekaitseklaas peegeldab osaliselt tagasi päikese soojus- ja valgusenergiat, hoides ruume liiga ereda päikesevalguse eest. Klaasi saab siduda ka teiste omadustega nagu energiasääst, mürasummutus, isepuhastumine, turvalisus jpm.

Karastatud klaas on mehaaniliselt tavaklaasist umbes viis korda tugevam, termiliselt vastupidavam ning suure paindetugevusega. Kui karastatud klaas peaks siiski purunema, granuleerub klaas väikesteks suhteliselt nüride servadega tükikesteks ehk puruneb inimestele ohutult.

Lamineeritud klaas koosneb kahest või enamast klaasikihist, mis on omavahel ühendatud elastsete plastikust vahekiledega. Klaasi purunedes hoiab kile klaasikilde koos ning sobib seetõttu eriti hästi näiteks maast laeni ulatuvatele avatäidetele. Kuna purunedes hoiab kile klaasi koos, takistab see suurepäraselt ka sissetungimist, põgenemist või kuulide läbistavust. Lamineeritud klaasile saab lisada funktsioone nagu energiasääst, päikesekaitse ja mürasummutus.

Turvaklaase on kahe eesmärgiga – olme turvalisus ja sissetungimise vastased klaasid. Olmeturvalisuse korral on klaasi ülesanne kaitsta klaasi purunemise korral inimesi võimalike vigastuste eest. Sellist klaasi saab siduda teiste klaasifunktsioonidega nagu energiasääst, päikesekaitse, mürasummutus, isepuhastumine, kujundus jne. Klaasid on lamineeritud või karastatud. Kui tegu on sissetungi vastataste klaasidega, siis sellisel juhul kasutatakse kindlasti lamineeritud klaase või kombineeritult karastatud ja lamineeritud klaase.

Mürasummutava klaaspaketi omadused sõltuvad erineva paksusega klaaside kasutamisest, klaasi lamineerimist kas tavalise või spetsiaalse akustilise mürasummutuskilega ning õhuvahest klaaside vahel. Parimad tulemused on kindlasti spetsiaalse mürasummutava kilega lamineeritud klaasil.

Isepuhastuva klaasi pinnale on kantud läbipaistev fotokatalüütiline ja hüdrofiilne kattekiht. Klaas funktsioneerib tänu päikese UV-kiirgusele, mis lahustab mustuse, ning vihm peseb lõhustatud mustusejäägid klaasilt maha. Klaasile moodustub ühtlane veekiht, mis ei jäta klaasile kuivanud veepritsmete jälgi. Klaasi saab siduda ka teiste klaasi funktsioonidega: energiasääst, päikesekaitse, ohutus, turvalisus, kujundus jne.

Siiditrükitud ja taustvärvitud klaasi näol on tegu dekoratiivklaasidega, mida kasutatakse fassaadidel kui ka siseruumides.

Klaasi erikaal on 2,5 x 103kg/m3 ehk 1 m2 1 mm paksust klaasi kaalub 2,5 kg.

RehPolist saate oma akendele tellida kõikvõimalikke klaase, mida aknaturul pakutakse. Kuna klaaside võimalusi on palju siis veelgi täpsemalt saate klaaside kohta uurida erinevate klaaspakettide tootjate kodulehtedelt (erinevatel klaasitootjatel on klaasidel erinevad nimetused, seepärast soovitame uurida mitte kindla nimetusega klaasi kohta, vaid pöörata tähelepanu just tehnilistele omadustele):

Aknalauad

Kasutusel on peamiselt 3 tüüpi aknaludu: PVC-, laminaat- ja puitaknalauad. Sobiva aknalaua valik sõltub interjööri stiilist, kohast, kus seda kasutatakse, kasutuskoormusest, valitud aknatüübist jne.

Puitaknaludade tarvis kasutatakse liimpuitu, mis viimistletakse sarnaselt akendele. Kuna puit on elav materjal, siis toalillede kastmisel peaks veenduma, et aknalauale ei jääks veeloikusid. See rikub viimistluspinna. Samas on puidu üheks heaks omaduseks see, et seda hilisema remondi käigus uuesti viimistledes, saab aknalauale anda uue ja värske välimuse. Puitaknalaudu ei soovita me teha sügavamaid kui 350-400mm, kuna siis suureneb oluliselt kõveraks tõmbumise oht.

PVC-aknalaudasid saab teha erineva sügavusega ja mitmete värvilahendustega. Puitdekooride valikuga saate tutvuda meie müügiosakonnas.

Laminaataknalauad on väga laialdaselt kasutusel ja ennast tõestanud lahendus. Kui on vaja sügavaid aknalaudasid, siis soovitame kasutada just seda materjali. Nad on tugevamad kui PVC-aknalauad ja samas ei teki kõveraks tõmbumise ohtu nagu puitaknalaudadel. Teatavasti leidub väga erinevaid laminaate, ehk ka aknalauda on võimalik saada väga erinevate mustrite või värvidega.

Veeplekid

Reeglina paigaldatakse aknalt langeva vee ärajuhtimiseks akna alumisse serva veeplekk. Kasutatakse ka muid materjale, aga veeplekk on kõige levinum lahendus. Materjalina kasutatakse sarnast plekki nagu kasutatakse katuste ehitamisel. Veeplekkide värvitoonide valiku aluseks on RR värvikaart. Veeplekk peaks ulatama hoone seinast kaugemale vähemalt 30mm võrra, et langev vesi ei satuks seinale.

Sääsevõrgud

Sääsevõrke valmistame kvaliteetsest Neher profiilidest. Sääsevõrkusid on lihtne akna külge kinnitada ja soovi korral talvel eemaldada. Ustele valmistatakse sääsevõrke väikestel hingedel, et neist oleks mugav liikuda.